środa, 18 marzec 2015 07:23

Leczenie protetyczne

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Leczenie polega na uzupełnieniu braków zębowych (jednego zęba, większej ilości lub bezzębia) oraz odtworzeniu prawidłowej funkcji żucia, mowy, estetyki oraz zabezpieczeniu pozostałych zębów przed zniszczeniem oraz dalszą ich utratą. 

Uzupełnienia protetyczne dzielimy na:

  • ruchome
  • stałe

Do ruchomych protez zaliczamy:

protezy częściowe (protezy akrylowe, protezy szkieletowe - podbudowa z metalu, elastyczne - nylonowe i acetalowe)

oraz protezy całkowite (protezy akrylowe, protezy nakładowe tzw. overdentures).

Jakie można wykonać protezy?

Strata choćby 1 zęba jest wskazaniem do jego uzupełnienia. Oczywiście inaczej będzie wyglądała sytuacja w przypadku utraty 7 (siódemki) a inaczej gdy stracimy 1 (jedynkę) albo 2 (dwójkę).

Niewielkie braki przeważnie uzupełnia się poprzez protezy stałe czyli mosty albo implanty. Przy utracie większej liczby zębów stosuje się protezy częściowe akrylowe lub szkieletowe. Dla bezzębia (braku wszystkich zębów) pozostają jedynie protezy całkowite akrylowe lub leczenie implantologiczne.

Protezy nakładowe (overdentures) - są to ruchome protezy wsparte na implantach lub pojedyńczych korzeniach które zostały w jamie ustnej.

Kiedy można wykonać protezy?

Czas gojenia kości po ekstrakcji (usunięciu zęba) to 6-8 tygodni, jednakże samo dziąsło goi się nawet po 1-2 tygodniach. Optymalny okres na wykonanie protez zaczyna się po 2 miesiącach od ostatniego usuniętego zęba. Protezy akrylowe można wykonać tuż po usunięciu zęba (protezy wczesne), lub wykonać je jeszcze przed zaiegiem chirurgicznym i oddać w dniu usunięcia - protezy natychmiastowe.

W przypadku usunięcia wszystkich zębów i wykonania protezy całkowitej w kilka dni od ekstrakcjii, taką protezę nazywamy protezą wczesną. Ze względu na czas gojenia 6-8 tygodni dochodzi do zaniku podłoża kostnego i proteza wykonana tak szybko straci stabilność i należy ją podścielić lub wykonać nową protezę.

Protezy natychmiastowe wykonujemy przed usunięciem zębów. Gdy proteza jest gotowa pacjent zgłasza się do usunięcia i tuż po zabiegu dostaje protezę do ust, dzięki czemu unikamy przykrego nie raz okresu bez zębow. Protezy natychmiastowe tak jak i wczesne po okresie gojenia (6 tygodni do 6 miesięcy) należy podścielić.

Czy protezy można naprawić?

Tak. Naprawy przeważnie dotyczą protez akrylowych i są związane z dostawianiem zęba do protezy (z powodu odłamania z protezy, albo po usunięciu własnego zęba), naprawą klamry albo pęknieciem lub złamaniem protezy.

Protezy szkieletowe również można naprawić np. dostawić ząb który utracił pacjent już po wykoananiu protezy ale możliwości napraw są mniejsze niż w przypadku protez akrylowych.

Na jak długo wystarczy proteza?

Protezy nie są dożywotnie, należy je okresowo wymieniać. Jest to związane ze zmianami jakie zachodzą w jamie ustnej - zanik kości, starcie zębów w protezach, utrata własnych zębów. Im więcej zębów własnych ma pacjent i im mniejsza jest proteza tym dłużej może być użytkowana bez wymiany. Tworzywo akrylowe ulega starzeniu, przebarwia się, żużywają się zęby sztuczne, gromadzą się bakterie. Protezy akrylowe należy nośić nie dłużej niż 5 lat, i po tym okresie trzeba wykonać nowe protezy. Są to protezy osiadające, opierające się na błonie śluzowej a nie na zębach. Po dłuższym czasie noszenia protez dochodzi do zaniku podłoża (osiadanie protez) i proteza przylega niedokładnie, przez co może spowodować uszkodzenie lub rozchwianie zębów własnych pacjenta, przerosty błony śluzowej, włókniaki, oraz będzie utrudniać mowę i jedzenie pacjentowi. Tworzywo akrylowe jest siedliskiem grzybów i bakterii, dlatego też nie należy przekraczać 5 lat noszenia protez ze względów higienicznych i zdrowotnych.

Protezy szkieletowe dzięki temu, że częściowo są oparte na zębach własnych pacjenta mogą być używane dłużej niż 5 lat, 8-9 a nawet 10lat. Ale jest to uzależnione od sytuacji w jamie ustnej i wysokiej stabilizacji protezy.

Protezy stałe, takie jak mosty czy korony są to uzupełnienia na wiele wiele lat. Ich utrzymanie zależy tylko i wyłącznie od stanu zębów, na których są zacementowane. Okres 10-15 lat jest zadawalający, jednakże zdażają się osoby, które protezy stałe mają od ponad 20 lat.

Czy jest gwarancja na protezy?

Gwarancja na protezy (wyroby medyczne) wynosi minimum 1 rok. Obejmuje ona wady ukryte materiałów wykorzystanych do produkcji protez. Stwierdzone w tym czasie nieprawidłowości mogą być zgłoszone i wyeliminowane.

Należy pamiętać, że gwarancja nie obejmuje uszkodzeń mechanicznych min. upadek protezy na podłogę czy inne uszkodzenia zewnętrzne. Jak również nieuzupełnienie wszystkich zębów brakujących może skutkować ograniczeniem gwarancji.

Nieuzupełnienie wszystkich braków zębowych będzie przeciążać wykonaną protezę zębową i może to w konsekwencji doprowadzić do uszkodzenia pracy protetycznej,

Aby uniknąć nieprzyjemności należy stosować się do zaleceń lekarza i przestrzegać odpowiedniej higieny jamy ustnej.

Wyświetlony 68403 razy Ostatnio zmieniany poniedziałek, 05 kwiecień 2021 15:59

O mnie

Specjalista Protetyki z wieloletnim doświadczeniem. Gwarantuję leczenie stomatologiczne na najwyższym poziomie. Specjalizuję się w leczeniu protetycznym i stomatologii estetycznej. Moje motto to uśmiech szyty na miarę!

Zapraszam          

Ważne

17 kwiecień 2021
17 kwiecień 2020